«
2021-zara indirimi belli oldu

ZARA İNDİRİMİ BAŞLADI! Dikkat Zara 2023 Haziran indirimleri 24/11/23 ile 30/01/2023 arası yapılacak şahane cuma veya black  friday sonrası devam eden indirimleri kaçırmayın.  ✅ ✅

Tüm dünyada en tutulan moda markasının zirve adayı Zara gelenekselleşen indirim günleri ne vakit başlayacağını merak edenler amacıyla müjdeli haberi verelim. Gerek Black Friday yani kara cuma ya da daha doğru tabirle şahane kasım indirimleri Zara 2023 – 2024 indirim Günleri 24 kasım gece yarısı uygulamada de çevrimiçi mağazada başlayacak.  30 Kasım 2023′ e kadar geçerli olması bekleniyor.  %60’a varan indirimler amacıyla takipçilerinin sepetlerinde uzun vakittir bekleyen kıyafetleri alabilmek amacıyla start verildi. Stokları kısıtlı olan ürünleri alabilmek amacıyla kıran kırana mücadele eden aşıveriş tutkunları uzun vakittir bu inditex grubu indirimini bekliyordu. Peki Zara ne vakit ve ne kadar indirime girecek? Zara indirimi ne kadara düşecek? Bershka indirime girecek mi? Stradiverius indirime girdi mi? Ne kadar indirime girdi? İndirim ne kadar olacak?

Euro döviz kurundaki olağan üstü artış sebebi ile Zara ve grubundaki tüm ürünlerde artış oldu. Döviz kurları tavan yaptıktan sonra bir kaç puan geriye de gelse Zara ya da inditex grubundaki hiçbir marka ürün zamlarını geri çekmedi aksine daha arttırmaktadır.

Zara 2023 indirim günleri 24/11/2023 – 30/11/2023  saat 20:00 de çevrimiçi mağazada başladı. 19/06/2023‘de ise bütün mağazalarda geçerli oldu. %60’ye varan indirimler amacıyla takipçilerinin sepetlerinde uzun vakittir bekleyen kıyafetleri alabilmek amacıyla start verildi. Stokları kısıtlı olan ürünleri alabilmek amacıyla kıran kırana mücadele eden alış veriş tutkunları uzun vakittir bu inditex grubu indirimini bekliyordu. Peki Zara ne vakit ve ne kadar indirime girecek? Zara indirimi ne kadar ? Bershka indirime girecek mi? Stradivarius indirime girdi mi?

inditex indirimi olarakda tanınan ispanyol kökenli Zara, Zara Home, Bershka, Oysho, H&M, Stradiverius, Pull and Bear, Mango gibi mağazalarda %40’a varan indirimler ile beğenipte alabilmek dilediğiniz bir şey var ise şimdi tam sırası. 3-4 hafta sonra indirimler %80’e kadar inecek ama stok garanti değil bu sebeple favorilerinizi şuandan sepetinize atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca covid-19 sebebi ile mağazalara olan yoğunlaşmayı azaltmak için web sitesinde ya da bazı bölgeler de daha farklı indirimler yapacak.

Zara 2023 – 2024 indirim günlerinde aklınızda bir şey yok ise bile mağazaya gidip Kışlık kaban, mont, bot, çizme, kazak, pantolon, ayakkabı, takı ve çanta gibi binlerce ürün alternatifi Zara 2023 indirim günlerine özel fiyatlar ile ilginizi çekebilir. Yaklaşan Sevgililer Günü amacıyla düşünce edinebilir ve hem de hediyenizi ucuza getirebileceğiniz fırsatları incelemenizi tavsiye ederiz.

ZARA İNDİRİM LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Zara Hakkında

Zara İspanya merkezli giyim ve aksesuar markası. 1975 senesinde Arteixo, Galiçya’da Amancio Ortega ve Rosalía Mera doğrulusunda kuruldu. Mağazaları genellikle büyük alanlar üstüne kurulmaktadır. Dünyanın en büyük 3 hazır giyim şirketinden biridir. 2015 senesi itibarıyla dünya çapında 88 ülkede 2.000’in üstünde mağazası vardır. Türkiye’de ise 40 mağazası bulunmaktadır. Inditex grubu yapısında yer alan Zara grubun en büyük şirketidir. İnditex grubunda Zara ile beraber; Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho, Uterqüe, Stradivarius, Zara Home ve Bershka markaları da yer alabilmektadır.

Günümüzde dünyanın en varlıklıleri listesinde Bill Gates ve Carlos Slim’in sonrasında, dünyanın en büyük hazırgiyim perakende zinciri olan Zara’nın kurucusu Amancio Ortega gelmekte. Bütün bu ününe karşılık kendisi hayatını lüzumtiğince saklı tutmakta ve basında hiçbir şekilde görünmemektedir.

Amancio Ortega Gaona Amancio Ortega Gaona dünyadaki en varlıklı üçüncü şahıs. 76 yaşındaki Inditex Group’un kurucusu 246.000 nüfuslu La Coruña’da kamuoyundan uzak bir hayat sürmekte. Inditex Group’un amiral gemisi olan Zara’nın milyonlarca müşterisi kendine şaşırtıcı bir servet kazandırmakla beraber büyük fazlasınluk kendisinin ismini hiç duymamış durumda. Basında ve medyada hiç görünmeyerek gerçekte bunu kendisi sağlamış durumda. Öyleki 1999 senesine kadar kendisinin basılı tek fotoğrafı bile bulunmamaktaydı.

40 sene evvelce kurulan grubun bugün 80 ülkede mağazası bulunmakta. Amancio Ortega onsenelardır muhtelif Avrupa markaları doğrulusunda tasarlanmış olan iş modelini tekrardan tanımlayarak o ana kadar yapılmadığı şekilde süratli bir iş döngüsü modeli uyguladı. Kendisinin iki asli kuralı mevcut.

1. Müşteri neyi istiyorsa onu yap
2. Müşteriye istediği ürünü bütün rakiplerden daha süratli şekilde ulaştır.

Bu iki asli kural şirketi bir ikon durumuna getirdi. Şu anda sürat merkezli bu iş modeli ile sadece çok az sayıda şirket rekabet edebilmekte ve Zara nerdeyse kendi kendisi ile rekabet eder konumda.

Zaman vakit Zara’nın bu ünü değişik şirketlere de değişik şekillerde yansıyabilmekte. Mesela Esprit markasının hisse sayısal dşayeti geçen Ağustos ayında bir günde %28 arttı. Bunun sebebi ise kendilerinin Zara’nın lojistik ve operasyon müdürünü aktarma ettiklerini açıklaması idi.

Bugünlerde İspanya resesyondan ve olumsuz ekonomik koşullardan çokça çekmekte. İşsizlik oranları %24’lere ulaşmış durumda. Ancak Inditex grubu sanki ayrı bir dünyada yaşıyormuşçasına bu krizi nerdeyse hiç hissetmiyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Inditex Group’un CEO’su Pablo Isla 2012 senesinin ilk üç çeyreği amacıyla %17’lik büyüme oranını yakaladıklarını belirtti. 9 aylık ciro 14,6 milyar dolar, net kar ise 2,71milyar dolar olarak gerçekleşti. Bununda ötesinde şirket büyümesinin yavaşlamakta bulunduğuna dair de hiçbir olumsuz sinyal yok.

2011 senesinde Inditex 835.000 kıyafet üretti. Hergün yeni bir Zara mağazası daha açılmakta. 6000. Mağazalarını Londra’da Oxford Street’te açtılar. ABD’de 46, Çin’de 347 ve İspanya’da 1.938 mağazaları bulunmakta.

Şu anda Amancio Ortega şirketin %59 hissesine sahip. Geçtiğimiz senenin Temmuz ayında şahsi serveti ile Warren Buffett’in konumunu alarak Carlos Slim Helu ve Bill Gates’in sonrasında dünya listelenmesinde üçüncülüğe yükseldi. Münzevi ve esrarengiz İspanyol şimdilerde 56 milyar dolar servetin sahibi.

Bu servetin büyüklüğünden daha şaşırtıcı olan ise servet sahibinin hayat tipi ve dşayetleri.

Kendisi 4 kardeşin en küçüğü olarak, kuzey İspanya’da 60 şahıslik ufak bir köy olan Bustango de Arbas’ta 1936 senesinde doğdu. İspanyol iç savaşının kıvılcımlarının yeni yeni meydana çıktığı bir dehemmiyetdi.

Babası bir trenyolu işçisi annesi ise hizmetçiydi. Kendisi çok ufak yaştayken ailesi La Coruña’ya taşındı. Demiryolu işçilerinin kaldığı yan yana dizili ufak evlerden bir tanesine yerleştiler. Kendisi de bir vakit sonra trenyolunda çalışmaya başladı.

Birgün annesi ile beraber okuldan çıkmış evlerine dönerken bir mağazaya uğradılar. Annesi mağazanın kendine kredi açması amacıyla (veresiye yazması amacıyla) ricacı oldu ama aldığı yanıt olumsuzdu. Bunu duyan Amancio Ortega kendisini çok aşağılanmış hissetti ve bir daha katiyen okula gitmemeye karar verdi.

Gala Delikanlılık çağına geldiği vakit bugün hala La Coruña şehir merkezinde belirleme edilen Gala adlı bir gömlek üreticisinde çalışmaya başladı.

Bugün mağaza halen eski yerinde ve hizmet vermekte. İşin çelişkili yanı bugün o mağaza halen aynı ürünleri satarken ve büyüyememişken yanlarında çalışan şahıs bir dünya devi yaratmış durumda. Bugün o mağazanın sahibi olan José Martinez mağazayı babasından devralmış. 13,5 yaşındayken Amancio Ortega ile dost olmuşlar. Öğleden sonraları gömlekleri katlıyor ve şehir merkezinde bisikletleri ile geziyorlarmış. Mağazanın günümüz sahibi kendisinin Amancio Ortega ile kıykatiyennmasından keyif almıyor ve hem de mağazasına müşterilerin bugünlerde bir şey alabilmektan ziyade Amancio Ortega’nın daha evvelce çalıştığı yeri görmek amacıyla geldiklerini belirtiyor.

16 yaşındayken Ortega paranın ama müşterilere istediklerini süratla sunarak kazanılabileceği kararına varıyor. Önce ürün stoğu yapıp akabinde satmasını ummanın ise işe yaramadığını düşünüyor. Bunu yapabilmek amacıyla ise evvelce insanların ne istediğini anlamalı sonrasında işe başlamalı. Tedarik zincirini denetimi altında tutmalı. Ortega’nın bütün bunları sağlayabilmesi amacıyla uygun bir ortamı vardı: Galicia.

Galicia’da çok az iş olanağı olması sebebi ile erişkin erkeklerin fazlası denizcilik işinde çalışıyordu. Eşleri ise evde kocalarının dönmesini bekliyordu. Bu bayanlar çok az para amacıyla çalışmaya razı durumdaydılar ve dikiş dikmekten iyi anlıyorlardı.

Ortega binlerce bayanı dikim kooperatiflerinde organize etmeye başladı. İlk şirketi olan GOA’da kapitone kumaştan yapılma bornozlara olan talebin çok olacağını öngördü.

İlk şirketinde çalışmış olan bayanlardan Mercedes López şirket adına çalışmaya başladığında 14 yaşındaymış. Çoğu kisminin şirkette işe alınmaya can attığını hatırlıyor. Çalışma koşullarının iyi bulunduğunu ve Ortega’nın çalışanlara çok yakın davrandığını da hatırlıyor bugün 52 yaşında olan Lopez. Bu aile şirketinde Ortega dizayn alanı ile ilgilenirken erkek kardeşi Antonio işin ticari yönü ile kız kardeşi Josefa ise muhasebe kayıtları ile ilgilenmiş.

Yeteri kadar nakit para elde edince ilk mağazasını 1975 senesinde, gençlik çağında çalıştığı Gala mağazasının iki blok ötesinde açmış.

Aslında mağazaya vermek istediği isim olan “Zorba” adı daha evvelce tescillendiğinden “Zara” ismini kullanmaya karar vermiş.

Başlangıçta da bugünümüzde de sürate ehemmiyet vermiş. Zara mağazaları stoklarını haftada iki kez yenilemekte. Siparişleri ise 48 saatte teslim alabilmekta. Ortega 48 saat kuralını 1970’lerde hayata geçirmiş ve buda kendisini ilk mağazasını La Coruña’da açmak halinde bırakmış zira Barcelona’da ki tekstil firmalarında buraya nakliye daha basit ve derli toplu servis veren lojistik firmaları mevcutmuş.

Ortega’nın şirketlerini büyüterek holding standardına ulaşması yani Inditex’i kurması 10 senesini almış. İlk uluslar arası mağazasını ise işçiliğin İspanya’dan daha ucuz bulunduğu Portekiz’de açmış. Bu üstünlüğü ile de büyüme amacıyla ilk amaç Portekiz olmuş. New York ve Paris gibi işçiliğin daha pahalı bulunduğu lokasyonlar da ise ama 1980’lerin sonucunda mağaza açmaya başlamış.

1990’larda Zara bütün Avrupa’ya yasenesirken üretimin büyük alanı ana merkeze yakın tutuldu. Inditex köklerini üretimden alabilmekta ve bunu da katiyen unutmamakta.

Inditex genel merkezinin bir parçası ileri teknoloji ürünü makinelere benzerken bir parçası ise eski moda ticareti kuruluşlara benzemekte. Bütün organizasyon Ortega’nın 2 prensibi kapsamında şekillenmiş durumda. Binanın iç dizaynı parlak, beyaz minimalist tarzda devasa bir Zara mağazasına benzemekte. Aşağıya inen iki arterin arasında, geniş bir alanda yüzlece dizayncı ve satış analisti bölgelere göre gruplandırılmış şekilde karşılıklı olarak çılgınca bir süratte çalışmakta. Tasarımcılar her gün 3 ürün tasarlamak zorunda. Pastal hazırlayanlar ise her birinden birer örnek kesmekle mükellef. Karşılarında belirleme edilen ticari satış sorumluları ise mağazalardan gelen satış rakamlarından ve geri bildirimlerden hareketle müşteri beğenilerini anlamaya, neyin sattığını belirleme etmeye çalışıyorlar. İlhamı sokaklardan, kulüplerden, bar ve restoranlardan alabilmektalar. Bütün personel tıpkı Ortega’nın on senelardır yaptığı gibi insanların ne giydiğini izleme konusu ile ilgili derli toplu olarak eğitilmekte.

Zara dizayn katının bir kenarında Zara.com’u yöneten ufak bir ekip bulunmakta. Burada ekranlardan Shanghai, Tokyo ve New York bürolarıne çevrimiçi görünümlü bağlantılar bulunmakta. Bağlantı kurulan büroların vazifiyeti sokak modasını izlemek. Ülkeden ülkeye ve şehirden şehre beğeniler değiştiğinden bu tür bir uygulamaya gidilmiş. Mesela Tokyo’nun Ginza bölgesi Manhem den’ın SoHo bölgesine, Tokyo’nun ticari bölgesine oranla daha çok benzemekte. Bu şekilde yeni tatlar aramak resmen Ortega’nın takıntısı olmuş durumda.

Zara Woman trend departmanı yöneticisi katiyen defilelere gitmediklerini, internetteki blogları takip ettiklerini, tüketicileri dinlediklerini ve her vakit açık düşünceli olduklarını belirtiyor. Bugün iyi olan iki hafta sonra eski moda olabiliyor.

depoBu makineyi çalıştıran asli şeyin lojistik bulunduğunu da unutmamak lüzum. Bir anlamda şirketin özü lojistik. Avrupa, Ortadoku ve ABD’nin büyük alanı amacıyla tedarik vakitı 24 saat iken, Asya ve Latin Amerika amacıyla bu limit 48 saate çıkmakta.

Ortega şirketin dizginlerini Pablo Isla’ya Temmuz 2011’de teslim etti. Ancak kendisi halen firmanın ilham perisi ve en büyük hissedarı olmaya devam ediyor. Şaşırtıcı şekilde Ortega’nın hayatı vakitınce hiç kendi özel büroyu olmamış. Bu alışkanlığı halen de devam etmekte. Dünyanın üçüncü en varlıklı adamı Zara Woman departmanının açık büroyunin en sonucunda bir masada oturmaya devam ediyor. Ortega kumaşlara dokunmayı ve aldığı notları okumayı seven bir yapıya sahip. Bilgisayar kullanmıyor. Şimdilerde yanısıra çalışan direktörleri de bilgisayarsız çalışmayı sevmeye başlamış. Ortega şaşırtıcı şekilde çalışanları ile renkleri ve trendleri halen çok sık ve yoğun şekilde tartışmayı ve düşünce alış verişinde bulunmayı seviyor. Hem de çalışanlar istedikleri an fikrini sormak amacıyla yanına sormaksızın gidebiliyor. Yani eskiden toplantılar organize etmeye lüzum yok. Bu özelliklerinden anlaşılacağı üzere şirket hiyerarşinin asgari seviyede bulunduğu düz bir idare anlayışına sahip. Girişimci ruh taşımaya devam eden ve kendi kendini eleştirebilen bir yapıda.

Ortega’nın ait bulunduğu şehire yakın olmaktaki ısrarı ve alt seviye çalışanlar ile olan sık iletişimi insanın aklına merak uyandırıcı bir soru getiriyor; şayet üst gelir orantısında bir aileden gelse ve üst seviye eğitim alsaydı hiyerarşik yapıyı uygulayan ve daha geleneksel bir idare anlayışını mı benimserdi? Yakın bir tanıdığının görüşüne göre geçmişte yaşadığı fakirlik onu şu anda bulunduğu şahıs yaptı.

Şu anda yarı emeklilik dehemmiyetinde La Coruña’da 5 katlı, denize bakan ve yoğun bir cadde üstünde konuşlanmış bir evde kalıyor. Evinde görünür çok az koruma tedbiri mevcut. Her sabah tanıdıkları ile işadamları kulübünde kahvaltı yapıyor. Hafta sonları ise kırsalda tavuk ve keçi yetiştirdiği evine çekiliyor.

19/06/2023 tarihinde makalemiz ve indirim tarihlerimiz güncellendi!

Bir önceki yazımız olan Mavi Jeans İndirim Günleri Kesinleşti başlıklı makalemizde büyük indirim Mavi Jeans, indirim tarihleri Mavi Jeans ve Mavi Jeans indirim ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Gönül Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. sebile

    zara marka indirim günlerini mail adresime haber verirmisiniz

  2. özden

    Sayenizde indirimi kaçırmadım

  3. Çiğdem ağca

    Zara 3. Indirim ne zaman