«
  1. Anasayfa
  2. Ayetel Kürsi

Ayetel Kürsi

Ayetel Kürsi, İslam dininin en önemli dualarından biridir. Müslümanlar arasında yaygın olarak okunan bu dua, Kuran-ı Kerim’in en uzun ayeti olan Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. Ayetel Kürsi, Allah’ın yüceliği, kudreti ve varlığı hakkında bilgi verir ve bu sebeple imanın temel unsurlarından biri olarak kabul edilir.

Arapça yazılışı:

اللَّهُ لاَ إِلَٰهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاو ;َاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ayetel Kürsi’nin Arapça-Türkçe okunuşu:

“Bismillâhirrahmânirrahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve mâ fil’ardı, men zellezî yeşfe’u indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim ve mâ halfehüm, velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe, vesia kursiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.”

Türkçe Anlamı:

“Allah, O’ndan başka ilah yoktur; Hayy ve Kayyum olan Allah. O’nu ne bir uyuklama yakalar, ne de bir uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan kimse O’nun huzurunda şefaat edemez. O, insanların önlerindeki ve arkalarındaki her şeyi bilir. Ancak dilediği kadarıyla onu bilirler. Kürsüsü gökleri ve yeri kapsar. Onların korunması O’na güç gelmez. O, yüce ve büyük olan Allah’tır.”

Ayetel Kürsi, Müslümanların günlük hayatlarında sıklıkla okudukları bir duadır. Özellikle gece uyumadan önce okunması tavsiye edilir. Bu dua, Allah’ın kudreti ve varlığına inanan Müslümanların, O’na güvenlerini arttırmak ve onun yardımına sığınmak için kullandıkları bir araçtır. Ayrıca, İslam dininde, Ayetel Kürsi’nin okunmasının, koruyucu bir etkisi olduğuna inanılır. İnanışa göre, Ayetel Kürsi okuyan kişi, Allah’ın koruması altında olur ve şeytanın kötü etkilerinden uzak kalır.

Ayetel Kürsi’nin anlamı derin ve önemlidir. İnananlar, bu duayı sadece anlamakla kalmayıp, kalplerinde de hissetmeye çalışırlar. Bu sayede, Allah’ın gücüne ve varlığına inançları daha da güçlenir. Ayetel Kürsi, İslam dininin öğretilerinden biri olan tevhid inancını da vurgular. Tevhid inancı, Allah’ın birliği ve onun varlığına olan inançtır. Ayetel Kürsi’nin okunması, bu inancı pekiştirmeye yardımcı olur.

Emme velakin, Ayetel Kürsi, İslam dininin en önemli dualarından biridir ve Allah’ın gücü ve varlığı hakkında bilgi verir. İnananlar, bu duayı okuyarak Allah’a yakınlaşmak ve onun koruması altında olmak isterler. Okuma sırasında, anlamı derinlemesine hissetmek de önemlidir. Ayetel Kürsi’nin Arapça yazılışı, bu duanın orijinal dilinde okunmasını sağlar ve bu şekilde daha büyük bir etki yaratır.