«
klima-tasarrufu-2020

Özellikle corona covid-19’dan korunmaya çalıştığımız ve hasta olmamak için çaba sarf ettiğimiz bu dönemde klimaların en az elektrik harcayanını bulmak çok önemli. Çünkü yıl olmuş 2023 elektriğin fiyatı ortada ve ihtiyacımızdan ötürü en iyi klimayı alıp en az elektrik harcamasıyla daha çok ısınmak istiyoruz. Bu nedenle klima alırken dikkat etmemiz gerekenler yazımızda. Bütün herkesin şu zamanlarda aklında neredeyse sıcaklardan ötürü evine iyi bir klima alma telaşı var. Fakat kimisi az elektrik harcayan klima almak mantıklı diyor, kimisi iç ve dış ünitesi sessiz olsun diyor, kimisi btu değeri yüksek olsun çok iyi soğutsun diyor bu kadar soru varken neye dikkat edeceğiz.

Halk arasında bildiğimiz başlıca şeylerden birisi klimanın BTU değerinin yani açılımı (british thermal unit) yüksek değerde olması gerektiği. Artık o kadar çok klima alternatifi ve fiyat seçeneği mevcut ki hangisini alacağınız konusunda çok kararsız kaldığınızı biliyoruz. 

Bu yazıyı yazmamdaki en büyük amaç aldığınız klimanın performans ve enerji dengesinin çok iyi olması.

#Öncelikle Evinizin İhtiyacı Olan BTU değerini bulalım;

Bunu hesaplamak için yapmanız gereken klimanın bulunacağı odanın metre karesini öğrenmek. Örnek veriyorum 25m2’lik bir oda için BTU hesaplama formülü;  25×500= 12500BTU olması gerekiyor.

Bu yöntemle sadece odanızın ihtiyacı olduğu klimanın BTU değerini bulabilirsiniz.

#BTU değeri etkileyen diğer etmenler;

Üstte BTU değerimizi bulduk peki iş sadece boyutu hesaplamakla bitiyor mu tabiki hayır. En başlıca etkileyen etmenlerden birisi evinizin baktığı cephe.

Yani evinizin baktığı cephe ve klimanın takılacağı oda güneş alıyor mu?

Daireniz apartmanın ara katında mı yoksa çatı ya da zemin katında mı?

Klimanın olduğu odada genel olarak kaç kişi yaşayacak?

Odada çok fazla cam ve kapı var mı?

Eğer bu soruların çoğuna evet cevabı veriyorsanız klimanızın BTU değerine her soru için %10 eklemenizde fayda görüyorum.

Diyelim ki bu sorulardan iki tanesine evet yanıtını verdik o halde bizim klima ihtiyacımız; 12,500’den 15.000 BTU’ya ulaşmış demektir.

Tamam şimdi evimize kaç BTU klima almamız gerekiyor işi çözdük.

#Sırada hangi enerji sınıfı klima almalıyım

Neredeyse çoğumuz A sınıfı ürünlerin az elektrik tükettiğini bilirler, evet doğrudur A sınıfı ürünler az enerji ile fazla verimlilik sağlarlar. O nedenle siz de A enerji bir klima almalısınız fakat enerji sınıflarının bir de artıları çıktı eğer daha da verimli olsun derseniz A plus yani A+ bir klima almanızda yarar var. Çoğu klima A+++’ya kadar özellik içerebiliyor.

Bu + plus değerlerin arasındaki faydayı soracak olursanız eğer her bir + plus değeri klimanızın enerjisi için %10 oranında yakıt tasarrufu farkı yaratıyor. 

#İnverter teknolojisi içeren klimayı almalı mıyım?

Evet İnverter teknoljisi olan klimaları almalısınız zaten artık Inverter teknolojisi olmayan klima kalmadı diyebiliriz.

Peki ne gibi bir faydası var; daha az yakıyor bunun teknik açıklaması da şöyle içerideki havayı ölçüyor, içerideki hava doğru dereceye geldiğinde motoru yavaşlatıyor ve gereksiz enerji harcanmasını önlenmiş oluyor. Aynı doğalgaz kombilerdeki yoğuşma mantığı gibi.

#Çok az elektrik harcayan klima almanın formülü ve taktiği

Geldik konunun asıl can alıcı yerine bir klima istediğiniz kadar A+++ olsun ama SEER değeri düşük olsun o zaman elektrik çok yakarsınız. Eğer az elektrik yakmak istiyorsanız SEER değerinin yüksek olması gerekiyor.

Peki nedir bu SEER değeri; Elektrik harcayan klimanın maksimum seviyede verim almanın en önemli göstergesi SEER değeridir. Kısaca aldığınız soğuk havanın kullanılan elektrik ile karşılığıdır. Seer kısaca enerji tasarrufu anlamına geldiğinden klimanız az elektrik harcasın diyorsanız bu değerin maksimum seviyede yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

#Klima markası önerisi;

Klima önerisi isteyen arkadaşlara özel; eğer bütçeniz 20000TL ve üzerindeyse almanız gereken klima markası Mitsubishi Electrik yanlız burda dikkat etmeniz gereken Mitsubisthi Heavy değil Elektrik modelini almalısınız. Heavy modeli ELektrik ile mukayese edilemez ve Mitsubishi Elektrik ile Heavy arasındaki farklar bir hayli fazla o nedenle Mitsubishi denince Heavy iklimsa modeli değil direkt Heavy modelini satın almalısınız.

Peki bütçeniz 10000TL’den azsa eğer size hiçbir markayı alabilirsiniz diye öneremiyorum, tek yapmanız gereken vermiş olduğum ölçüleri ele alarak kendinize en uygun klimayı bulmalısınız. Siz de benimle aşağıdaki yorum alanında klima ile ilgili sorularınızı yöneltirseniz eğer bilgileri beraber paylaşabiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan İnstagram Neden Açılmıyor - Akış Yenilenemedi Hatası - Çözüldü başlıklı makalemizde akış yenilenemedi hatası çözümü, instagram açılmıyor wifi ve instagram akış yenilenemedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Moda Hakkında

avatar

Moda

Moda hakkında yazmayı çok seviyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. ahmet

  4000 tl nin üzerine çıkabilirim 21 metrekarelik salonum için en az enerji harcayan klimayı önerebilirmisiniz lütfen…

 2. mehmet

  merhabalar
  9.1 metrekare köşe salon, çift cephe pencere,en üst kat,güneş alıyor
  hangi ürünü ve hangi btu önerirsiniz.teşekkürler

 3. orhan

  merhaba seg klimayi tafsiye edermisiniz butcem kisitlli fiyat performans olarak ne onerirsiniz ayrica 25 metrekare salona 12 binlik kurtarirmi

 4. Emrullah

  Merhaba!Bana 25 metrekarelik bir klima önerebilir misiniz LÜTFEN?