«
moda bloggerı nasıl olunur (1)

Adım adım popüler moda bloggeri nasıl olunur size bundan bahsetmek istiyorum. Bu evrede dikkate almanız gereken bazı kurallar ve gereklilikler vardır. En başında gelenler sabır ve cesarettir. Çünkü bu yolda gerçekten çaba göstermeniz gerekmekte ve kendinizden çok şey vermeniz gerekebilir. Bu evre size çok şey vermenizi gerektirsede, yeni şeyler öğrenmenizi ve kendinizi daha çok keşfetmenize olanak verecek. Moda bloğu açmak onu diğer moda bloglarından ve moda bloggerlarından sıradışı hale getirmek meşakkatli bir iş olacaktır. Bu nedenle öncelikle farklı ve sıradışı bir şeyler yaptığından emin olmalısın, insanlara satacak gösterecek meziyetlerin olduğuna inanmalı bunları toparlayıp, harmanlayıp takipçilere sunabilmelisin.

moda bloggerı nasıl olunur (8)

Fashion Blogger olmaktaki ilk aşama bir blog sahibi olmaktan geçer. Bunun için tumblr, blogger gibi ücretsiz web sayfaları bulunmakta fakat, bu işe ciddi anlamda gönül koyacaksanız ve gelişmesini arzuluyorsanız eğer ücretli bir alan adı ve hosting satın almalı wordpress gibi ücretsiz bir yazılımla sitenizi açmalısınız. Tasarım konusunda farklı bir temaya ihtiyacınız olacağından ya bu işlerden anlayan bir tanıdığınızdan ya da profesyonel bir destek alabilirsiniz. İlk bir şekilde moda sitesi açayım sonradan yavaş yavaş düzenlerim demek sizin enerjinizi düşüreceğindan sakın böyle başlamayın.

moda bloggerı nasıl olunur (7)

Bloğunuzun teması hazır, eklentilerinizi kurdunuz, seo açısından sağlam ve sıkı bir blog oluşturduğunuzu varsayalım. Artık işin en kolay tarafını bitirmiş oluyoruz asıl şimdi meşakkatli tarafa başlıyoruz. Muhteşem bir blog olmak için yapmanız gereken bir kaç şey var.

moda bloggerı nasıl olunur (6)

Farklı olun

Farklı olmanız sizi diğer yüzlerce moda sitesinden sıyıracak, en önlere doğru yol almanız konusunda yardımcı olacak. Size biraz dramatik gelecek ama, tüm diğer moda bloggerları gibi, seyehat, müzik, spor gibi içeriklerle aynı ise eğer bir kaç hafta içinde pes edeceğinizden dolayı moda blogger hedefiniz hüsranla sonuçlanacaktır. Bloğunuzu tanıtan markalaştıran bir isim veya bir cümle düşünün bunu sosyal medya aracılığı ile popüler olan birine ya da başka bir moa bloggerına sizin adınıza paylaşmasını isteyin bu sizin markalaşmanız ve reklamınız için mükemmel bir başlangıç olacaktır. Unutmayın yeni markalar güven kazanmak için reklamdan başka hiçbir çareleri yoktur.

moda bloggerı nasıl olunur (5)

Blog sizin yüzünüz olacak

Blog sizi insanlara anlatan, tanıtan önemli bir köprü olacak bu yüzden yazdıklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Sitenizi ziyaret edenlerin, kendinizden emin, kendinize güvenen biri olduğunuzu hissetmelerini sağlayın. İnsanların güvenini kazanın. Onlarla özel hayatınızı paylaşın. Neden blog yazmaya başladığınızı anlatın. Gerçekten çok uzun olsa bile onlara hayat hikayenizi anlatın, kim okuyacak ki demeyin. Takipçiler yaşama bakış açılarını sevdikleri moda bloggerlarının fikirlerini almak konusunda daha istekli olacaklardır.

moda bloggerı nasıl olunur (4)

Sadece logonuzla değil

Yazdıklarınız, bağlantılarınızla, stilinizlede farklı olun. Sizin için önemli olan şeyler hakkında konuşun. Kendinize tek yönlü bir gidişat belirleyin, konseptinizi ve gidişatınızı inişli çıkışlı bir grafik belirlemesin daha çok markalaşmış bir moda bloggerı olduğunuzu düşündüren bir yüz ile karşılaşmak isteyeceklerdir takipçileriniz.

moda bloggerı nasıl olunur (3)

En iyi içerik, hayatı değiştirenlerdir

Konu kadınlar ve erkeklerse eğer onları ertesi gün uyandıklarında iyi hissettirebilecek, küçük şeyleri vermiş olman gerekiyor. Onların yardıma ihtiyacı olduğunda, gerek vidyolarınla gereksede yazılarınla aradıklarını verebilmelisin ya da aramadıklarını… En iyi içerik sorunları çözen içeriklerdir. İnsanlar daha çok aramalarında sorunlarına çare olacak makaleler ararlar bu nedenle yardımsever sorunları çözen içerikler paylaşın.

moda bloggerı nasıl olunur (2)

İçerikleri önceden planlayın

İnsanların görmek istediklerini önceden düşünün ve plan yapın. Neler paylaşabileceğiniz konusunda başlıkları not alın.

moda bloggerı nasıl olunur (1)

Rakiplerinizden püf noktaları alın

Tekerleği tekrar icat etmeye gerek yok. Rakiplerinizi inceleyin, neler yaptıklarına bakın. Aldıkları yorumları okuyun, takipçilerinin taleplerini analiz edin. Bütün halinde düşünün ve tekrar geliştirerek farklı bir şeyler ortaya koyun ve paylaşın.

Arama motorlarını kenara atmayın

Seo konusunda sitenizin içeriğini mutlaka geliştirin. Sitenizi sosyal platformlarda tanıtın ve yazılarınızı ilgili alanlarda paylaşın. İçeriklerinizde önde olmak istediğiniz konularda kelimeleriniz aşıraya kaçmamak şartıyla defaten vurgulamalar yapın. İlgili başlıklar ve ilgili anahtar kelimeler kullanın.

İnsanların sitenize tekrar gelmelerini sağlayın

Ziyaretçilerin sitenize tekrar gelmeleri çok önemlidir. Abone sistemleri ya da üyelik sistemleri oluşturun böylelikle onlara tekrar ulaşabilirsiniz.

 

Verdiğim püf noktalarını göz ardı etmeyin. İçeriğinizin amacı yani moda bloggerı içeriği ile alakasız şeyler yazarak, düşünerek zaman harcamayın. Sitenize gelen insanların sadece sizi izlemek istediğini düşünmek aptallıktır. Sizin yaptıklarınız, hayata olan bakış açınız, tecrübe ve olaylardan alıntı yapmak istediklerini unutmayın. Onlara yardımcı olacak, çözüm üretecek formüller üretin ve unutmayın farklı olun.

moda bloggerı nasıl olunur (1)

Moda sitesi açmak ve moda bloggerı olmak için size bol şans diliyorum :)

Bir önceki yazımız olan 2015 Yaz Modası Trendleri başlıklı makalemizde 2015 modası trendleri, 2015 yaz modası ve moda izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Canberk Sev Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Cihan ERZİNCAN

  Öncelikle merhaba..

  Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler..Yazdıklarınızı okudukça kendime güzel güzel notlar aldım:) Aklıma değişik fikirler geldi esasında,şuan biraz yağtığınız işlerle ilgili araştırmalar yapıyorum,takip ettiğim sayfalar var,okuyorum,araştırıyorum…
  Ben de zaman içerisinde kadın-erkek ilişkileriyle ilgili birşeyler kaleme almak istiyorum.Yapabilirim ya da yapamam,bunu elbette ki zaman gösterecek ama şuan içiniz en azından niyetliyim:)Şahsınıza tekrar teşekkür eder,başarılar dilerim..

  Sevgiler.
  Cihan ERZİNCAN