Ramazan orucuna ne zaman nasıl niyet edilir sahur oruç duası

 Ramazan ayı geldi ve ilk orucumuzu tutmaya başladık. Umarım herkesin duasını Allah kabul buyurur. Herkesin Ramazan orucuna nasıl niyet edilir, ne zaman niyet edilir, sahur da oruç duası nedir gibi sorular geliyor işte yanıtları.

Niyet etmek orucun şartlarından kesinlikle en başında gelmektedir. O nedenle mutlaka sabah kalktığınız da karnınızı doyurduktan sonra niyet etmeniz lazım. Eğer imsak ezanına kadar niyet etmemişseniz o günkü oruç kabul buyurulmaz diyorlar.

Niyet ettim yarın ki Ramazan orucumu tutmaya şeklinde niyet edilir. Buradaki niyet kalp hissiyatı olarak çok önemlidir.

İftar duası;”Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.”

Anlamı;
“Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

SAHUR DUASI

“Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey’in en tağfirali”

PEYGAMBERİMİZİN SAHUR DUASI

Peygamber Efendimiz (sav) sahurda şu duayı okurmuş:

“Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah’ımız.. Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle Amin.”

Bir önceki yazımız olan Vakko Gelinlik Modelleri 2021 - 2022 başlıklı makalemizde vakko, vakko 2021 gelinlik indirim ve vakko 2022 gelinlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.