«
2020-indirim-gunleri

Neden tekstil sektörü denince akla hemen İnditex grubu gelmeye başladı. Bununla beraber “indirim günleri” dendiğinde de hemen akla tekstil, avm, mağaza indirim günleri akla geliyor. Beynimizdeki bu çağrışıma neden olan altyapının çalışmasını kim yapıyor hiç düşündünüz mü? Bir yandan bu çağrışımın felsefesini yapalım bir yandan da 2021 indirim günleri hangileri ve oranları ne civarda ona bakalım.

Hepimizin bilmek istediği indirim günlerinin sektörleri Tekstil, Teknoloji gibi büyük sektörlerle sınırlı. Çok küçük bir yüzde pet indirim günlerini internette arayarak takip ediyor. İndirim günleri sezon ve dönemsel olarak gerçekleşiyor ve değişiyor. Avm’ler de ve mağazalarda ara sezon, yaz sezonu ve kış sezonu gibi indirimler oluyor. Bu indirimlerin başlıca amacı kışın yazdan kalan ürün stoklarını tüketmek, yazında kıştan kalan ve moda geçecek olan ürünlerin stoklarını tüketmek. 

Yazımın içinde İnditex gibi Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho, Zara Home, Uterqüe, Tempe, Mavi, Levis, Hugo Boss ve bunun gibi büyük markaların maliyetleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu markalar satışlarını arttırmak için sıklıkla büyük indirim var sakın kaçırmayın diye bağırıyorlar peki %50 bile indirim yapsalar teveccüh mü ediyorlar Evet! Çünkü Zara’dan aldığınız bir ürünün maksimum maliyetinin 4EURO olduğunu biliyor musunuz? Tabi ki bilmiyorsunuz. Bu ürünlerin çoğuda Türkiye’de fasonlara üretiliyor ve siz tabiki çoğunlukla modelini beğendiğiniz için satın alıyorsunuz halbuki ürün kalitesi tartışılır.

Birlikte hesap edelim 2021 ocak indirim günlerinden birinde en pahalılardan olan bir kaşe mont ortalama 600TL civarında satılıyor bu montun maksimum maliyeti olan 4euro hesaplayacak olursak eğer 4×4,55TL =18,2TL’ye mal oluyor siz bu ürüne normal günlerde 600TL ödüyorsunuz bu insanlar bu ürünün popülerliği kayboldukça indirime gidiyorlar maksimum indirim oranı olan %50 civarı bile indirim yaptıklarında bu şirket bu üründen 281,8TL kar elde ediyor. Böyle düşünecek olursak kızmalıyız ve yerel tekstil satıcılarına daha çok ilgi göstermeliyiz diye düşünüyorum. Ayrıca ucuza iş gücünün sömürülmesi de cabası…

Zincir mağazalarının indirim tarihleri denince hemen aramalarda Zara görüyorum ve gözlerim yaşarıyor sanırım herkes anasının karnından Zara ile doğmuş bebeklerine bile Zara’dan alışveriş yapıyorlar. Evet güzel tasarımlar güzel ürünler var ama indirim günüde olsa insanın kendisini kaptırmaması gerektiğini düşünüyorum.

2020 indirim günleri haftanın sonuna doğru perşembe, cuma, cumartesi günlerinde başlayıp maksimum 3-4 gün sürüyor. İndirim mağazaların tüm ürünlerinde geçerli oluyor ve %50 oranın seyrediyor. Siz yine de maliyeti 4euro olan bir ürünün %50’ye kadar indirime girmesini hayal etmeyin. 2021 Zara gibi mağazaların indirim gününün Haziran ayında başlaması planlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Mavi Jeans İndirim Günleri Kesinleşti başlıklı makalemizde büyük indirim Mavi Jeans, indirim tarihleri Mavi Jeans ve Mavi Jeans indirim ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Gönül Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Melih

  Yazdığınız yorum biraz tutarlı olsun, zara’ya fason üretim yapan firma sahibiyle görüştüm montların fasoncu üretim maliyeti 70-80 bandında. nereden 4EUR fiyata ulaştınız söyleyinde bilelim

  • Yazar

   Merhaba Melih Bey

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.

   Bu verdiğimiz rakamlar bizim İspanya merkezden yazışmalarla aldığımız bilgiler. Türkiye’de binlerce fasoncusu var. Ortalama en pahalı ürün için ödedikleri rakamın 4euro olduğunu yazıyorlar.

   Fakat bir seride kullanılan malzemenin ve parçanın daha maliyetli olduğunu düşünürsek bu tutar kdv hariç 8 euro’ya kadar bulabilir. Fakat ben bizzat şunu gördüm herhangi bir extra maliyeti olmayan bir erkek montunun üretim maliyetinin 4euro ortalamasındayken 470TL skalasında satıldığını gördüm. O nedenle bizim tüketici olarak burada 70-80 bandını tartışmamız yanlış. Yine bakarsanız eğer bir mont şuanda 600TL civarında ve siz bunu içiniz rahat bir şekilde 60TL’ye mal olduğunu söyleyebiliyorsunuz :) En kötü 500TL üstüne marka farkı ödüyorsunuz…

   Melih Bey tekrar ilginiz ve engin bilginiz için teşekkür ederiz.

 2. FaZilet

  Hem çalışanlara para ödeme hem de zam yap.zaraya ne oluyor zam üstüne zam yapıyor böyledeğildi.ocak indiriminden önce 55.95olan sweetshert olmuş 65.95.badiler 30 ikenolmuş 36.(Zara kids)