«
fiat-egea-periyodik-bakim-ucretleri-2020-2021

Herkes aracı için belli süre aralıkları ile periyodik bakım yaptırması gerekiyor. O nedenle fiyat araştırması yapanlar için bir rehber olmasını istedim bu konunun.

Sizler için 2020-2021 yılı için ortalama periyodik bakım ücretlerini ve ne yaptığımı paylaşacağım.

Aracımın 90.000km bakımı geldi ve aracım 2016 model. Öyle garanti sorunum olmadığı için zırt pırt arabayı servise götüren biri değilim. Araştırıp hesaplı ve temiz işçilik ile sorunu ortadan kaldırma çabası içindeyim.

İlgili bölgenin yetkili servisini aradım ve aracımın sadece periyodik bakımını yaptırmak istediğimi söyledim. Kaç bin bakımı dediler, ben de km bakımı değil en sonra bakımı geçen yıl ve 10.000km önce yaptırmıştım tekrar bir bakım yaptırmak istiyorum.

Bu işlemin parça ve işçilik fiyatlarını öğrenebilir miyim dedim.

2016 model Fiat Egea 1,3 dizel aracım için;

Yağ Ücreti: 320₺

Filtre Kiti (mazot, hava, yağ, polen) : 360₺

Tıpa: 20₺

İşçilik: 320₺

Yani toplam: 1020₺ fiyat verdiler.

Açıkçası internette yaptığım araştırmalara göre bu rakam bana oldukça yüksek geldi. Özellikle de Fiat marka bir araç için. Ben de hemen bir alternatif baktım ve sanayi sitesinde sadece yağ değişimi yapan bir yer buldum. Aynı zaman da filtreleri de değiştiriyordu.

Bana verdiği ücret listesi aşağıdaki gibi;

Yağ Bedeli  5-30 : 180₺

Filtre kiti (mazot, hava, yağ, polen) : 220₺

İşçilik: İşçilik almadı.

Toplam: 400₺ ‘ye mal oldu.

Üstüne üstlük Motor suyundaki antifiriz ölçümünü yapıp tamamladılar. Motor içindeki yalan yağı pompa ile çekerek temizlediler. Cam suyunu tamamladılar ve arabaya servis bakım bilgisini işlediler.

Kısacası herhangi bir aksaklık yok ve bu işten ben tam 620₺ kar ettim. Bu rakam 100 ya da 200 TL değil toplam 620₺ ayrıca hiçbir zaman kaybı yaşamadım. Aracımı bırakıp gitmedim, sonra gel demediler. 30 dk da hallettiler. Biraz kıl biri olduğum için arka frenleri de temizletmek istiyordum hemen beni tanıdığı bir frenciye gönderdi 50₺’ye arka fren kampanaları açıldı ve balata spreyi ile güzelce temizlenip ayarı yapıldı.

Sanırım Fiat servisin de bir de fren ayarı isteseydim 300₺ ortalamaya mal olabilirdi bu iş.

O nedenle siz de iyi bir tamirci yap bakımcı bulursanız ve verilecek çok paranız yoksa ayrıca arabanız garanti kapsamında değilse böyle uyanık girişimlerde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Massimo Dutti 2023 - 2024 indirim günleri açıklandı başlıklı makalemizde Massimo Dutti, Massimo Dutti indirim günleri ve Massimo Dutti indirim kodu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *