«
B664866F-C09A-4785-8E6D-466F8D103A06

Tabii, Peygamber Efendimiz (SAV) iftar duası, oruç tutan Müslümanlar tarafından iftar açılırken okunan ve sünnete uygun bir adettir. Bu dua, Hz. Muhammed’in (SAV) iftar zamanı okuduğu söylenen dua olarak bilinmektedir. İftar duası, yemek duası gibi duaların yanı sıra oruç tutarken okunacak diğer dualar da içerir.

Peygamber Efendimiz’in iftar duası hakkında birçok makale ve kaynak mevcuttur. İslamiyet’in ana kaynakları olan Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde de bu dua hakkında bilgi yer almaktadır. Ayrıca İslam alimleri ve ilahiyatçıları tarafından yazılmış birçok kitapta da Peygamber Efendimiz’in iftar duası hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

İftar duası, her gün oruç tutan Müslümanlar tarafından okunan bir duadır. Bu dua, iftarın bereketi, Allah’ın rızası ve oruç ibadetinin kabulü için okunmaktadır. Peygamber Efendimiz’in iftar duası şöyledir:

“Allahümme leke sumtu ve bike amentu ve ala rizkike ef-tartu fete-kabbel minni. İnneke ente’s-semiul-aleem”

Bu dua, Türkçe’ye şu şekilde çevrilebilir:

“Allahım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla iftar ettim, kabul et benden. Şüphesiz sen işitensin, bilensin.”

Peygamber Efendimiz’in iftar duası, oruç ibadetinin önemini ve Allah’ın rızasını arzulayan Müslümanların dualarını yansıtmaktadır. İftar duası, oruç tutan Müslümanların hayatlarında önemli bir yere sahiptir ve iftar açılırken okunması sünnete uygun bir adettir.

Sonuç olarak, Peygamber Efendimiz’in iftar duası hakkında birçok kaynak mevcuttur ve Müslümanlar tarafından önemli bir dua olarak kabul edilir. Bu dua, oruç tutan Müslümanların Allah’a yakınlaşmak, günahlarının affedilmesini dilemek ve Allah’ın rızasını kazanmak için okudukları önemli bir duadır.

Bir önceki yazımız olan Massimo Dutti 2023 - 2024 indirim günleri açıklandı başlıklı makalemizde Massimo Dutti, Massimo Dutti indirim günleri ve Massimo Dutti indirim kodu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Gönül Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *