«

 Dadaizm bir akımdır. Dadaizm’in tam olarak anlamı Dada’dan gelir tahta at anlamındadır. Dadaizm’in doğuş yılı 1916’dır ve İsviçre’de doğmuştur. Dadaizm’in kurucusu Tristan Tzara’dır. Dadaizm’in edindiği temel ilke “bizim en büyük kuralımız kuralsızlığımızdır” der. Bu akım kendinden önceki tüm akımlara karşıdır. Dadaizm’in temsilcileri ve kurucuları; İsadora İsou,Francis Picabia,Tristan Zara.


Tristan Tzara akımın adını bir sözlükten rastgele bakarak bulmuştur ve genel yayınlama yaparak 1918’de akımın kuruluşunu hemen yapmıştır. Dadaizm Tristan Tzara, sürrealizmin oluşmasında çok büyük bir rol oynamıştır.

Dünya savaşları sırasında tüm insanların morallari sıfıra düşmüştür..İster istemezde dini ve ahlaki tüm düşünceler ve duygular ümitsizliğe düşmüştür. Tamda bu zaman da dadaizm akımı doğmuştur. Dadaizm tüm kötülüklerden intikam almak adına savaşa, siyasetin oyun edilmesine, düşünce yetersizliğine hep karşı olmuştur.

Dadaizmliler, kuralsızlık bizim en büyük kuralımız akımıyla kurallara karşı koymuştur. Edebi kurallara, sanata ve benzer mecburu kurallara hep karşı olmuşlardır.

Bir önceki yazımız olan Bugün Facebook Neden Açılmıyor başlıklı makalemizde bugün facebook açılmadı, facebook ve facebook açılmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *