İnternetten para kazananlara vergi geliyor

Uzun süredir kafalarda soru işaretiydi. Hatta bir çok insan bunu düşünerek halen daha tedirgin oluyor. Facebook’tan, Adsense’den, Youtube’den, İnstagram’dan, Twitter’dan para kazanıyorum ve kazanç elde ediyorum bunun için bir vergi ödemiyorum peki ödemem gerekecek mi?

Gelir vergisi kanununda yeni bir düzenlemeye gidiliyor ve internetten para kazananların hepsine vergi kanunu geliyor. Diyelim ki internette fenomensiniz ve bir çok gelir noktasını değerlendiriyorsunuz ve bir çok konuda size sponsor olanlardan para kazanıyorsunuz artık siz de vergi mükellefi oluyorsunuz. 

Peki ne kadar vergi ödeyeceğiz?

Sosyal medya’dan veya internetteki herhangi bir araç ile para kazananlar ortalama %18 civarı bir vergi ödeyecekler. Örneğin web sitenizle yurdışı organlardan dahi gelir elde etseniz bunun için bile para vergi zorunda kalacaksınız.

Cezası Olacak mı?

Mutlaka olacak nede olsa vergilendirilmiş kazanç kutsaldır ilkesi herzaman geçerli. O nedenle mutlaka en kötü ihtimalle stopaj kesintisi bile olsa işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz aksi halde cezai işlem uygulanacak.

Bir önceki yazımız olan Media Market İndirim Günleri %40 başlıklı makalemizde çalışan indirim kuponu, Media Market indirim günleri ve Media Market indirim ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.