«
izmir-gezilecek-yerler

Türkiye’nin en büyük ve en güzel şehri olan İzmir 8000 yıllık bir geçmişe sahiptir. İzmir çağdaş gelişmiş aynı zamana birçok tarihimize ev sahipliği yapmış olan bir ilimizdi. İzmir denilince gezilecek görülecekler arasında akla ilk gelen yerler ;

—İZMİR SAAT KULESİ: Şehrin en önemli sembolü haline gelen saat kulesi Konak Meydanında bulunmaktadır.1901 yılında Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından Fransız Mimarı tarafından yaptırılmıştır.

—KONAK İSKELESİ: Meydanın iskelesi hem de karşı yakaya geçmek için deniz ulaşımı ve etrafı gezmek için kullanılan tarihi bir iskeledir.

—İMAM-I BİRGİVİ TÜRBESİ: Aydınoğlu Beyliğine başkentliğini yapan türbe her yıl onlarca turiste ev sahipliği yaymaktadır.

—GÜLBAHÇE ILICASI: İzmir-Gülbahçe Köyünün güneyinde bulunmaktadır. Ne zaman yapıldığına dair bir şey bilinmemektedir.

—AYDINOĞLU MEHMET BEY CAMİİ: İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi bucağında bulunmaktadır. Ulu cami ve Aslan cami olarak ta adlandırılmaktadır.

—EFES TRAJAN ÇEŞMESİ: Antik Kentin en önemli kalıntılarından bir tanesidir. Hadrian Tapınağının biraz ilerisinde bulunan iki katlı bir yapıya sahiptir.

—İZMİR ATATÜR GENÇLİK MERKEZİ: Konak ilçesine bağlı olarak Güzel yaylı mevkiinde bulunmaktadır.

—ÇİFTE KİLİSELER: İzmir-Selçuk’un tarih kokan havası yüzyıllardır varlığını yerli ve turistlere hissettirmektedir.

—SERAPİS TAPINAĞI: Roma Çağının en yüksek tuğla yapısına sahiptir. İzmir-Bergama’da bulunmaktadır.

—KURUDAĞ MAĞARASI: İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Kurudağ Mağarası ismini bulunduğu mevkiden almaktadır.42 m uzunluğundadır.

İzmir’de başka gezip göreceğiniz yer ise; Konak Pier, Eski Bilgi Evi, Sandıkoğlu Konağı, Demirlici Plajı, Saadet Hatun Hamam Müzesi, Celsus Kütüphanesi, Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi gibi yerler mevcuttur.

 

 

Bir önceki yazımız olan İzmir Oto Yıkama başlıklı makalemizde araba yıkama, izmir oto yıkama ve oto temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *