«
siyam-kedisi-kısırlaştırma

Eğer yaşına basmış güzel bir siyam kediniz varsa zamanı geldiğinde onu mutlaka kısırlaştırmanız gerekecektir. Çünkü kedilerin olmazsa olmazı çiftleşme dürtüleridir. Her zaman ister dişi ister erkek olsun bir eş arama isteklerine engel olmayacaksınız. Bu nedenle en güzel çare sünnet olacaktır.

Emin olun ki bu durum onun güvenini kaybetmenize sebep olmayacaktır mutlaka sizi sevmeye devam edecek. Eğer evde iki erkek kediniz varsa aileden bile demeden sarkan siyam kedileri kısırlaştırılmayı hak ediyorlar bence. Erkek kedilerin kısırlaştırılma işlemleri pek eziyetli olmuyor.

Kedinizi kısırlaştırma işlemi için hazırlamadan önce mutlaka gece 12:00’dan hemen sonra önünden mama kabını alın. İstediği kadar su içebilir ama mama yememesi gerekiyor. Eğer yerse operasyon sırasında kusup nefes alamayarak ölebilir. Bu nedenle ameliyata kadar mama yok. O gün kedinizi veterinerinize amanet ettikten sonra evinize dönmek üzere ayrılabilirsiniz ne kadar zor olsada bunu yapmalısınız. Akşam rahatlamış şekilde onu tekrar veterinerden alabilirsiniz. Kediniz eve geldiğinde biraz sarhoş olacak ve sürekli uyumak isteyecektir. Normal karşılamalı ve kendisini rahat bırakmalısınız. Dİkkat etmeniz gereken, tam ayılana kadar mama ve su vermemeniz. Daha uyuşuk olduklarından sağlıklı bir şekilde amam yiyemez ve boğulabilirler. O akşam en az 23:00’a kadar kedinizin durumuna göre mama vermeyin daha sonra normale dönecektir zaten.

Kedinizde bu aşamada bir takıp psikolojik sorunlar çıkabilir, hanisilasyon görebilirler. Özellikle gözlerini aşırı derecede güçlü kaşıyabilirler. Karşısında bir şeyler görüyor olmalılar korkmayın sadece gözünü çok fazla kaşımasına izin vermeyin. Kendiliğinden 2-3 gün içinde kediniz eski haline dönecektir. Dİkkat etmeniz gereken bir diğer şeyde, en az bir ay için kısır mamasına başlamanız gerekiyor.

Sİyamların çok değerli ve hassas kediler olduğunu unutmayın. Onlarla bol bol sohbet edin hemen size yanıt vermeyebilirler ama sizi dinlediklerini sakın unutmayın.

Bir önceki yazımız olan İzmir Oto Yıkama başlıklı makalemizde araba yıkama, izmir oto yıkama ve oto temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *