«
kisisel-gelisim-psikolojinin-etkisi

Psikoloji ile kişisel gelişim taban tabana aynı konuları kapsarlar. Psikolojinin kişisel gelişimle ilişkisi nasıldır? diye soracak olursak.

Bu iki başlık tamamen birbirlerini tamamlar. Psikoloji kişisel gelişimle çok fazla ilgilenirken aynı zamanda kişisel gelişimde psikoloji ile çok ilgilenir.

Büyük oranda benzerlikleri olduğu halde küçük miktarda farklılıkları da vardır. Bu farklılıklara da farklılık kelimesini kullanmak çok doğru değildir. Çünkü farklı olan tek şey minik ayrıntılardır.

            Birbirlerine çok benzerler çünkü psikolojide kişisel gelişimde kişinin kendi iç dünyasını geliştirmesi için uğraşır. Bu iki konuya da hakim olan kişinin zihin dünyası gelişir. Aynı zamanda bu iki konuya hâkim olan kişi kendiyle barışık olup çevresine daha olumlu bakar. Bu olumlu bakışların sonucunda topluma kazandırılmış bir insan olup çıkar.

 

            Bir kaç örnekle devam edecek olursak stresle başa çıkma konusu hem psikolojinin ana konularından biriyken hem de kişisel gelişimin ana konularından biridir. İki konunun da temel arayışı stressiz zihin olarak sağlıklı yaşama nasıl ulaşırızdır. Her iki konuda yaşam boyudur. Kişinin gelişimi doğumdan önce başlar, ölümle birlikte biter. Bu süreci sağlıklı geçirebilmek için iki alan içinde çok önemlidir.

 

            Bu kadar benzerliğe rağmen bu iki konunun farklı olduğu alanlarda vardır. Mesela psikoloji kişinin iç dünyasını geliştirdiği gibi aynı zamanda kişiler arası iletişime de odaklanır fakat kişisel gelişim konusu psikolojiye nazaran daha kişi bazlıdır. Asıl amacı kişinin iç dünyasını dinginleştirmektir. Kişinin diğer insanlarla iletişimine hiç mi bakmaz? Bakar fakat bunu psikoloji kadar önemsemez.

 

            Sonuç olarak psikoloji ve kişisel gelişim et ve tırnak gibi asla birbirinden ayrılamayacak taban tabana benzer iki bölümdür. Bu bölümlerden birisi olmazsa diğeri eksik kalır. Psikolojinin eksiğini kişisel gelişim, Kişisel gelişimin eksiğini psikoloji çok iyi bir şekilde tamamlar.

Bir önceki yazımız olan Massimo Dutti 2023 - 2024 indirim günleri açıklandı başlıklı makalemizde Massimo Dutti, Massimo Dutti indirim günleri ve Massimo Dutti indirim kodu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *