«
tesbih-neden-cekeriz

Türk’ler için aslında tam anlamıyla bir gelenek haline gelen tespih çekmek bir çok amaçla kullanılıyor. Sokakta kahvehanelerde oturanlar veya yaşlılar genellikle tespih çekiyorlar peki neden tespih çekeriz?

İnsanlığın ilk oluşumundan bu yana ipe bir şeyler dizmek ve bunları sıralamak gelenek halinde. Bir çok eski insan ipe dizilen boncukların ya da maddelerin uğur ve şans getirdiğine inanırdı. Bu durum zamanla Hindistan’dan yol alıp İslam dünyasına da girdi. İslam dünyasında 16. yüzyıldan önce tespih ile ilgili herhangi bir bilgiye rastlanmamış. Fakat yapılan incelemede HZ. Muhammed efendimizin namaz aralarında hadis ve dua saymak için hurma çekirdeği ya da taş kullandığı yazılanlardan bir kaçı.

Günümüzde insanlar yaz aylarında yoğun şekilde tarlada çalışıp iş yaptıkları için kışın elleri boş kalmasın diye alışkanlığını bastırmak amacıyla tespih çektiği düşünülüyor. İnsanların neden ve nasıl tespih çektiği ile ilgili bir diğer düşüncelerden biriside boş zamanlarını doldurmak amaçlıdır.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerin Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsınız başlıklı makalemizde aşık olduğunu nerden anlarım, aşk ve beni seviyor mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *