«
ya bulastiysa

Hergün normal hayatımıza devam etmek zorunda olduğumuz için insanlarla görüşüyoruz ve temas kuruyoruz toplu taşımaya biniyoruz sonrasında eşimizin çocuğumuzun yanına geliyoruz. Hepimizin içinde ya korona bulaştıysa ya belirtileri olmasa bile Covid-19 virüsünü taşıyorsam endişesi var.

Covid 19 virüsü, bulaşabilir olması ve ölümlere sebebiyet vermesi açısından birçok insanı oldukça tedirgin etmektedir. Öncelikle şunu belirtelim ki her ateşi çıkan veya her öksüren kişi bir korona virüsü vakasıdır diyemeyiz. Bir insana korona virüsü tanısı koyabilmek için kesinlikle test yapılması gerekmektedir. Covid 19 tanısı için kesinlikle test yapılmalıdır fakat biz her ihtimale karşı hastalığın semptomlarını bilirsek bizim için daha iyi olur.

Hastalığın semptomları nelerdir?
Hastalığın en yaygın olarak görülen belirtileri yüksek ateş, şiddetli kuru öksürük ve kişinin kendisini yorgun hissetmesidir. Bunların haricinde baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, konjunktivit, tat alma duyusu kaybı, doku duyusu kaybı, ciltte döküntü veya parmaklarda renk değişimi gibi semptomlarda daha seyrek olarak görülebilmektedir.

Bu semptomları gözlemlediğiniz ve bunun sonucunda Covid 19’un size veya yakın çevrenizden birine bulaştığını düşündüğünüz hatta pozitif vaka olduğunuzu öğrendiğiniz zaman telaş yapmadan doğru hamleler ile süreci doğru yürütebilirsiniz. Peki bu süreçte nasıl hareket etmeliyiz?

Sakin Olun
Sakin olmak bu konuda yapmamız gereken hamlelerden ilk sırada olanı. Çevremizde olan bir pozitif vaka, bizim pozitif olma ihtimalimiz ve bizimde pozitif bir vaka olmamız gibi durumlarda kesinlikle sakinliğimizi korumalı ve telaş yapmamalıyız. Sakinliğimizi kaybetmemiz ve telaş yapmamız bu süreçte bizim için çok daha fazla olumsuzluğa sebep olacaktır.

Test Yaptırın
Vücudunuzdaki semptomlar sebebiyle korona virüsü olduğunuza dair şüpheniz varsa hiç vakit kaybeden mutlaka gidip test yaptırmalısınız. Hastalığın bulaşmış olabilme durumunu ne kadar kısa sürede netliğe ulaştırırsanız bu hem siz hem de çevrenizdeki insanlar için o kadar iyi olacaktır.

Karantinada Olun
Eğer vücudunuz, korona virüsü kapmış olabileceğinize dair semptomları gösteriyorsa veya korona virüsü kaptıysanız kesinlikle karantinada bulunmanız gerekmektedir. Ancak bu yolla başta sevdiğiniz insanlar olmak üzere temas edebileceğiniz kişileri sizden bulaşabilecek virüse karşı koruyabilirsiniz. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken bir unsur ise insanların kesinlikle sizin eşyalarınıza dokunmamasıdır.

Bir önceki yazımız olan Keşke Dememek için : İzmir'de Doğal Doğum Koçu Doula başlıklı makalemizde doğum destekçisi, doğum koçu ve izmir de doula hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *