«
izmir-dogum-kocu-ve-doula

Şimdilerde popüler hale gelen doğum koçu artık İzmir’de fazlasıyla duyulmaya başlandı. Herkes doğum sırasında keşke dememek için bir Dula/Doula edinmenin kendisine büyük faydası olacağına inanıyor. Bu işin bir şahidi olarak doğum koçunun faydaları nelerdir, kesiksiz doğum sırasında doğum koçu bana ne gibi bir fayda sağlayacak meraklarınıza cevap arayalım.

doğum destekçisi ve koçu doula nedir

Öncelikle Doula Nedir? (Doğum koçu & Destekçisi)

Doula özellikle doğum sırasında anne ve babanın yanında olan profesyonel eğitim almış doğum uzmanıdır. Herhangi bir tıbbi eğitim almamıştır fakat doğum koçluğu konusunda psikolojik olarak rahatlatıp acınızı dindirebilir. Doğum koçu aynı zamanda ailelere doğum öncesinde ve doğum sonrasında bir takım desteklerde bulunur ve doğumdan tutunda bebeğin ihtiyaçlarına kadar sizin yanınızda olur.

Doğum Destekçisi veya Doğum Koçu ) (doula) gerçekten gerekli mi?

Bu aslında ailelerin ihtiyaç ve taleplerine göre değişir. Günümüzde aileler modernleştikçe daha fazla bilgi sahibi olmaya başlıyorlar o nedenle istekler ve talepler artıyor. Örneğin; artık doktorlar sırf kolayına gittiği için anneye direkt olarak sezeryan tavsiye ediyorlar. Eğer normal doğum önerse saatlerce anne adayı ile uğraşmak zorunda ve ağrılarını çekmek zorunda. Dolayısıyla belirli bir gün vererek hamile kişinin doğum işini hızlıca hallediyorlar.

Halbuki Sezeryan ile normal doğum arasındaki farkı iyi bilen bireyler kesinlikle doğal doğum yöntemlerini tercih ediyor ve bu konuda doktoruna güvenmek istiyorlar. Eğer siz doktorunuza güvenmiyorsanız kesinlikle onunla çalışmamanız lazım. Çünkü doğal doğum diye girip sırf doktorunuz istemedi diye bulduğu herhangi bir bahane ile sezeryan doğum yapmak durumunda kalabilirsiniz.

İşte diyelim ki güvendiğiniz doktoru bulduğunuz şimdi sırada güvendiğiniz bir doula bulmaktan geçiyor. Doula size doğum öncesinde bir çok eğitim veriyor. Doğal doğum eğitiminden tutunda emzirme eğitimine kadar sizi ve eşinizi bilgilendiriyor. Sizinle çalışacağı için sizi kendi seminerlerine davet ediyor ve özel olarakta görüşüyor.

Size nefes eğitimleri veriyor bu nefes eğitimleri sizin doğum sırasında acı çekmemeniz ve epidural kullanmamanız için gerek bir takım taktiklerden oluşuyor. Doula doğum sırasında sizinle beraber olacağı için size doğal doğum için tüm desteğini sunuyor. Eğer İzmir’de suda doğum yapmak isterseniz bile bu konuda destek verebilecek önerebileceğimiz bir çok doktor mevcut. Eğer konuyla ilgili sorularınız varsa lütfen yorumda paylaşınız.

İşin özeti siz de doğum sonrasında keşke demek istemiyorsanız mutlaka doğal doğum destekçisi edinin. Eğer doğal doğum destekçisi edinemiyorsanız bile mutlaka verdikleri eğitimlere katılın. İzmir’de bu işi yapan en bilindik Gamze Oruç var kendisi ile telefonla görüşerek ya da eğitimlerine katılarak kafanızdaki soruları yok edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Moda hastalık: Kanser başlıklı makalemizde akciğer kanseri, kanser ve kanser nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Gönül Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *