«
nedir-Panik Atak

Günümüzde popüler hastalık haline gelen panik atak, panik bozukluk hastalığı bir çok kişinin korkulu rüyası haline geldi. Özelliklede Panik Atak Hastalığı benim korkulu rüyam olmuştu. Bundan bir kaç sene önce hayatımı komple değiştiren psikolojik rahatsızlığım eğer tedavisini bulmasam benim sonum olabilirdi. Bir çok kişi Panik Atak rahatsızlığından nasıl kurtulacağını bilmediği için bu hastalığın kurbanı oluyor. Siz de benim gibi uzun süreden sonra nasıl kurtulacağınızı ve nasıl Panik Atak tedavisi alacağınızı merak ediyorsanız eğer benden bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Öncelikle bakalım nedir bu Panik Atak belirtileri ve sebepleri;

Panik Atak hastalığının başlıca sebeplerinden biri stresten kaynaklanıyor olması, kimi uzmanlar Panik Atağın genetik bir rahatsızlık olduğunu söylüyorlar fakat bu çok nadir görülüyor. Bendeki panik atak bozukluğu tamamen aile ortamından kaynaklanıyordu. Aile içinde yaşanan stres, tartışma, bağırışma gibi sıkıntılı olaylar insanların kendi dünyalarında gerilmelerine ve normal hayatlarında da sorunlu bir hal almalarına neden oluyor. Kısacası bu durum sizin Panik Atak hastalığınız için başlıca nedenler.

Peki bu Panik Atak rahatsızlığı ne gibi belirtileri oluyor;

Panik Atak başlıca etkilerinden ve belirtilerinden biri sizi tamamen asosyal bir insana çevirmesi. İlk zamanlarda herzaman olduğu gibi dışarı çıkıyordum, zamanla farkettim ki sokaklar beni germeye başlıyor. Herzaman yürüdüğüm caddeler sanki hiç bilmediğim yerlere çıkacakmışcasına korkuyordum. Ya da sokakta heran bayılacakmışım ya da fenalaşacakmışım gibi oluyordu ve sokakta yürümekten bile çekiniyordum. Evimden çıkıp arkadaşlarımla buluşacağım noktaya bile gidemez olmuştum. Otobüse ya da minibüslere bindiğimde heran bir şeylerin kötü gitme ihtimali beni yiğip bitiriyordu. Kendime güvenim iyice azalmıştı, Panik Atak rahatsızlığı ben de yüksek kalp çarpıntılarına ve ellerimde vücüdumda uyuşmalarada neden oluyordu. Sanki Panik Atak rahatsızlığı beni öldürecekmiş gibi hissediyordum. İyice sosyal hayattan ve arkadaşlardan kopmuştum. Bulunduğum durum resmen saçmalıktan ibaretti ve bu durumu en yakın arkadaşlarımla bile paylaşmaktan korkuyordum. Bu gece gece uyanmalar ani kalp çarpıntıları ve psikolojik rahatsızlıklar yıllarca sürdü.

Peki bu Panik Atak hastalığından nasıl kurtuldum;

Panik Atak hastalığından kurtulmanın artık vakti gelmişti. Profesyonel bir destek almaya başladım. Öncelikle kendimi stresten uzak tuttum. Bana gerginlik veren herşeyden uzaklaştım. Daha sonra terapilere başladım. Doktorun aynı zaman da ilaç tedavisi ile yavaşça bu hastalığı yenmem gerekiyordu fakat sadece doktor ve ilaçlar yetmezdi, ben de bir şeyler yapmalı bu hastalıktan kurtulmalıydım. Doktorunda önerileriyle panik atak geldiği hissettiğimde nefes egzersizleri yapmaya başladım. Kalp atışlarımı yavaşlatmak için derin nefes alıyor yavaşça nefesimi veriyordum. Panik Atak anında düşüncelerimi normalleştirmeye çalışıyordum. Beynimde bir takım terapiler yarattım örneğin yüzden geriye doğru sayıyor ve düşüncelerimi hep yaşadığım güzel şeylere veriyordum. Örneğin bu Panik Atak rahatsızlığı gerçek değildi ve gerçekten beni öldüremezdi bu tamamen benim beynimin bana yaptığı oyunlardan ibaretti. Kendimi bu duruma inandırmam zaman aldı fakat zamanla daha iyiye gittiğimi gördükçe artık kurtulduğumu anlamaya başlamıştım.

Sizlere tavsiyem;

Korkmayın, bu sizin beyninizin size bir oyunu sakın kalp krizi yaşadığınızı düşünüpte acillere taşınmayın aslında kalp krizi geçirmiyorsunuz sadece Panik Atak etkilerini yaşıyorsunuz. Bolca spor yapın yüzmeye gidin, bisiklet sürün, hobiler edinin. Sigara ve kafeinli ürünlerden uzak durun sağlıklı beslenin ve en önemliside sakın strese yaklaşmayın. Unutmayın kurtulsanız bile en ufak stres sizi tekrar Panik Atak hastalığına geri götürecektir. Panik Atak hakkında merak ettiklerinizi ve yaşadıklarınızı lütfen benimle paylaşın. Yaşananları birlikte değerlendirebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Moda hastalık: Kanser başlıklı makalemizde akciğer kanseri, kanser ve kanser nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *