«
saça iyi gelen besinler

Saçlarımızın durumu da cildimizin durumu gibi iç sağlığımızın dışımıza yansımasıdır ve sağlıklı saçlar için, saçlarımızı oluşturan her bir hücrenin sağlıklı, düzenli bir beslenmeye ihtiyaçları vardır. Saçlarımız sağlıklı, parlak ve güçlü kalabilmek için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Saçlarımız proteinden oluştukları için beslenmemizde proteine ağırlık vermemiz sağlıklı ve güçlü saçlar için çok önemlidir.

Beslenmemizde yeterli protein almazsak eğer, saçlarımız kuru, kırılgan ve zayıf hale gelebilirler ve bu nedenle saçlarımız dökülebilir. Baklagiller ve fındık gibi vejetaryen ürünler ile balık, tavuk, hindi, süt ürünleri ve yumurta protein açısından çok zengin gıdalardır. Bu yüzden beslenmemizde bu gıdalara yer vermeliyiz. Demir minerali saç için çok önemli bir mineraldir ve demirin az alınması (anemi) de saç dökülmesine neden olabilir. Kırmızı et, tavuk ve balık gibi hayvansal ürünler demir bakımından zengin gıdalardır. Vejetaryenler ise mercimek, ıspanak, brokoli, lahana ve yeşil salata gibi yeşil yapraklı sebzelerden demir ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ayrıca, güneş tıpkı cildimize zarar verebileceği gibi saçlarımıza da zarar verebilir. Bu nedenle saçlarımızı güneşe karşı korumak için E vitamini açısından zengin gıdalar tüketmemiz lazım.

Fındık E vitamini açısından zengin bir gıdadır. Bu yüzden günlük beslenmemizde fındığa da yer vermeliyiz. Biyotin suda çözünen bir B vitaminidir. Çok az biyotin kırılgan saçlara ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle beslenmemize kepekli gıdalar, karaciğer, yumurta sarısı ve soya unu gibi biyotin bakımından zengin gıdalar eklemeliyiz. Vücudumuz sebum üretebilmek için A vitaminine ihtiyaç duyar. Sebum yağ bezleri ve kıllar tarafından oluşturulan yağlı bir maddedir. Saç derimiz için doğal bir klima gibidir. Vücudumuzda yeterli sebumun olmayışı kaşıntılı kafa derisine ve kuru saçlara neden olabilir. Hayvansal ürünler ve turuncu / havuç, kabak ve tatlı patates gibi beta-karoten yüksek olan sarı renkli sebzeler sebum bakımından zengin gıdalardır.

Bir önceki yazımız olan Moda hastalık: Kanser başlıklı makalemizde akciğer kanseri, kanser ve kanser nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *