«
yaza-formda-girmek-icin

Yaz forma girmek, kış aylarının hareketsizliğinden kaynaklanan fazla kilolardan kurtulmak mı istiyorsunuz. Şimdiden hazırlıklara başlayın. Hızlı kilo vermek sağlıklı olmadığı gibi, verdiğiniz kiloları geri almanız da kaçınılmaz.

Yavaş ve etkili kilo vermek en önemlisi. Bunun için önce kararlı ve istekli olmanız lazım. Çünkü inanmadığınız şeyleri başarmanız çok zordur. Kaç kilo vermek istediğinize karar vererek işe başlayın. Ayda 3-4 kilo vermek ideal olanıdır. İkinci olarak yanlış alışkanlıklarınızı tespit edin. Kilo artışınız gıdalarla mı ilgili yoksa hareketsizlikten mi bunu tespit etmelisiniz. Çünkü az yediği halde kilo alan veya kilo veremeyen insanlar var. Eğer beslenme ile ilgili bir kilo artışı varsa ilk yapılacak şey beyaz ekmekten vazgeçmektir. Kepekli, tahıllı, çavdarlı vb. bir çok besleyici ekmek mevcut. Daha sonra su tüketiminizi artırarak en az 2 litre su tüketmeye alışmalısınız. Tuz tüketimini ve yağlı yiyeceklerin azaltılması önemlidir.

Kilo vermek için bir diğer yapılması gereken spor yapmaktır. Bu basit bir tempolu yürüyüş de olabilir, pilates, yüzme, jimnastik gibi aktiviteler de olabilir. Sporun yoğunluğunu ve ağırlığını kaç kilo verecekseniz ona göre artırabilirsiniz. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken, vücudun buna alışmasını önlemek ve etkisini korumak için hafta da iki üç gün spora ara vermektir. Rutin aktiviteler, aynı süre ve aynı derecede yapılan antrenmanlara vücudumuz alışarak ilk günlerde aldığımız etkinin giderek azalması ile sonuçlanacak bu durumda motivasyonumuzu olumsuz etkileyecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz ufak değişiklikler düzenli yapıldığında etkili sonuçlar almanızı sağlar. Önemli olan kararlı olmak ve sağlıklı beslenme ve sporun günlük hayatımızın bir parçası haline gelmesini sağlamaktır.

Bir önceki yazımız olan Moda hastalık: Kanser başlıklı makalemizde akciğer kanseri, kanser ve kanser nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *