«
sac-dokulmesinin-nedenleri

                   Saç dökülmesi, günümüzde birçok insanın temel problemlerinden biridir. Saç dökülmesi genetik faktörler, stres, dönemsel rahatsızlıklar gibi sebeplere bağlı olabileceği gibi, çoğunlukla saç bakımı konusuna yeterince özen gösterilmemesi sebebiyle de oluşabilmektedir.

                  Günde 50-100 adet saç teli kaybı normal kabul edilmektedir. Eğer gün içinde belirtilen sayıdan daha fazla saç kaybı yaşıyorsanız saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyasınız demektir.

 Saç Dökülmesini Engellemenin 10 Püf noktası

 

 1-Sık şampuan değiştirmek saç dökülmesi problemini arttıracağından şampuan konusunda bilinçli bir tercih yaparak sık değişikliklerden kaçınmalısınız.

 2-Saça çok fazla ısıl işlem uygulamak saç kırığı ve saçta yıpranmaya, sonrasında dökülmeye sebep olur. Saçınıza sık aralıklarla bu tarz çok fazla işlem uygulamayın.

 3-Saç inceliği, saç dökülmesine dolaylı yoldan sebep olmaktadır. Bu nedenle ince telli saça sahip olanlar saçlarına ekstra özen göstermelidirler. Saç mezoterapisi gibi işlemler saç tellerinin daha kalın çıkmasına yardımcı olduğundan bu tarz uygulamalar tercih edilebilir.

 4-Saç dökülmesi beslenme ile de alakalıdır. Bu sebeple beslenmeye dikkat edilmeli, saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin alımı sağlanmalıdır. Bunun yanında stresten uzak durulmalı ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Alkol ve sigara tüketimi azaltılmalıdır.

 5-Saç derisine aloe vera yağı ile yapılacak bir masaj da saç diplerindeki kan dolaşımını arttırarak saçın beslenmesini sağlar. Bu tarz uygulamalar da saç dökülmesi probleminden kurtulmak için tercih edilmelidir.

 6-Şampuan sonrası organik elma sirkesi ile saçlar durulanarak saç dökülmesi azaltılabilir.

 7-Kına saç dökülmesi problemine iyi gelen bir ürün olduğundan kına özlü şampuan kullanımı tercih edilebilir.

 8-Saç temizliğine dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak da saç dökülmesinin azaltılmasında etkili yöntemlerdendir.

 9-Jöle, briyantin gibi saç şekillendirici ürünlerin kullanımı da saç dökülmesini arttıracağından çok fazla kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

 10-Saç dökülmesi, saç kürü uygulanması suretiyle de azaltılabilir ya da durdurulabilir. Bunun için evde de rahatlıkla uygulanabilecek birçok saç kürü mevcuttur. Kür nasıl yapılır bir örnek vermek gerekirse; Saç dökülmesi için en etkili ve en sık kullanılan saç kürü yumurta ve bal ile yapılan saç kürüdür. Bal ve yumurta sarısının karıştırılarak saç derisine masaj yapılması saç dökülmesi problemini azaltmada etkili olacaktır. Zeytinyağı da saç için faydalı olduğundan bal ve yumurta karışımına zeytinyağı da eklenebilir.

Bir önceki yazımız olan Moda hastalık: Kanser başlıklı makalemizde akciğer kanseri, kanser ve kanser nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. orhan abi

    Dediğiniz gibi elma sirkesi çözüm oldu saçlarımda diplerde tekrar yeni çıkanlar oldu çok teşekkür ederim siz böyle değerli önerilerle kelliğede çözüm bulursunuz.